Nawozy

1.Nawozy rozpuszczalne w wodzie NPK+Mg+ME typu POLYFEED (Haifa Chemicals Ltd)

Charakterystyka nawozów POLYFEED

* POLYFEED są nawozami krystalicznymi o wysokiej zawartości podstawowych składników pokarmowych. Są bardzo ekonomiczne w stosowaniu.

Zawierają:

  • azot (N) – głównie w formie azotanowej (N-NO3) i częściowo amonowej (N-NH4), a niektóre mieszanki również w formie amidowej (N-NH2);
  • fosfor (P) – w formie ortofosforanu (PO4-3) z fosforanu monoamonowego lub fosforanu monopotasowego;
  • potas (K) pochodzi głównie z saletry potasowej;
  • magnez (Mg) – w mieszankach z dodatkiem tego pierwiastka, jego źródłem jest siarczan magnezu, dostarczający równocześnie siarkę;
  • mikroelementy.

 

* Metaliczne mikroelementy są schelatowane EDTA, dzięki czemu nie ulegają uwstecznianiu lub wymywaniu i pozostają dostępne dla roślin.

* Nawozy POLYFEED rozpuszczają się w wodzie szybko i całkowicie (do 20 % wag.); nie zawierają chloru i sodu.

* Dodatek czerwonego barwnika ułatwia kontrolę wypływu nawozu w czasie podlewania.

* Są to nawozy uniwersalne. Mogą być stosowane praktycznie pod wszystkie rośliny. Są szczególnie przydatne do nawożenia pogłównego, zarówno płynnego, jak i posypowego. Idealnie nadają się do fertygacji przez deszczownie kropelkowe, linie kroplujące, mikrozraszacze itp. oraz do nawożenia dolistnego. Nie zapychają dysz i kapilar.

* Zróżnicowany stosunek N : P : K, a także zawartość azotu w różnych formach umożliwiają dobór mieszanki optymalnej dla wymagań pokarmowych określonego gatunku, fazy wzrostu, sposobu uprawy i pory roku.


Wybór nawozu POLYFEED

Wybierając mieszankę o określonym stosunku N:P:K:Mg należy w pierwszej kolejności uwzględnić potrzeby pokarmowe i wymagania nawozowe rośliny oraz zasobność podłoża, a także specyficzne oddziaływanie mieszaki na środowisko odżywcze i roślinę, wynikające z proporcji pomiędzy makroskładnikami i ich funkcji fizjologicznych.

 

Tabela 2. Agrotechniczne kryteria wyboru nawozów POLYFEED

POLYFEED
i stosunek N:P:K
Główne przeznaczenie nawozu
18-18-18-2
(1 : 0,44 ; 0,83)
 
Uniwersalny nawóz do nawożenia dolistnego i fertygacji w okresie wiosenno-letnim oraz w fazie intensywnego wzrostu wegetatywnego (rośliny ozdobne uprawiane na kwiat cięty i doniczkowe, warzywa)
18-9-27-2
(1 : 0,22 : 1,24)
 
Stosunek N:P:K optymalny dla wielu roślin w okresie kwitnienia i owocowania (pomidor, ogórek, papryka, oberżyna, goździki, róże, pelargonie, Asparagus Spr.)
14-14-28-2
(1 : 0,43 : 1,65)
W czasie kwitnienia i zawiązywania owoców oraz w okresie owocowania. Stosować na podłożach ubogich w fosfor lub gdy jego pobieranie jest utrudnione. Do fertygacji goździków i roślin doniczkowych zimą oraz do nawożenia kwitnących roślin doniczkowych (pelargonie, cyklameny, begonie itp.), truskawek, pomidorów wczesną wiosną i jesienią, roślin cebulowych.
 
15-30-15-2
(1: 0,88 : 0,83)
Nawóz startowy. Ułatwia ukorzenianie się roślin. Do stosowania wiosną w początkowym okresie uprawy, np. pomidorów, papryki, sałaty. Skutecznie likwiduje niedobór fosforu w roślinie wynikający z niskiej temperatury podłoża.
 
11-6-38-2
(1 : 0,24 : 2,86)
Stosować w okresie największego zapotrzebowania roślin na potas oraz przy niedostatku światła. Korzystnie wpływa na smak i wybarwienie pomidorów. Do nawożenia pomidorów i ogórków w pełni zbiorów oraz złocieni w końcowej fazie uprawy. Nadaje się do stosowania w uprawach bezglebowych.
 
9-10-38-3
(1 : 0,49 : 3,5)
8-9-39-3
(1 : 0,48 : 4,03)
 
Typowe mieszanki do sporządzania pożywek hydroponicznych dla upraw bezglebowych (wełna mineralna, keramzyt itp.) Nadają się również do tradycyjnych upraw w ziemi, gdy wymagany jest szeroki stosunek N : K.

2. Nawozy rozpuszczalne w wodzie pojedyncze

Oprócz wieloskładnikowych mieszanek POLYFEED firma SOLFUM
poleca szeroki asortyment rozpuszczalnych nawozów o najwyższej jakości.
 
Nawóz
Skład
Saletra potasowa
13% N i 46% K2O
Saletra magnezowa
10,8% N i 15,7% MgO
Fosforan monoamonowy
12% N i 61% P2O5
Fosforan monopotasowy
52% P2O5 i 34,5% K2O
Saletra wapniowa
15,5% N i 26% CaO
Siarczan magnezu
16% MgO
 

3. Nawozy o spowolnionym działaniu typu MULTICOTE (Haifa Chemicals Ltd)